środa, 3 marca 2010

Zwycięstwo Michała Niemca w Gogołowie!

W poniedziałek 1 marca 2010 r. na stoku ”Pod Dziedzicem” w Gogołowie odbyły się piąte zawody z cyklu VIII Podkarpackiej Ligi Dzieci i Młodzieży w narciarstwie alpejskim. Zawody nosiły nazwę ”Puchar Wójta Gminy Frysztak”.

Tradycyjnie zawody w Gogołowie objął swoim patronatem bardzo oddany narciarstwu Pan Jan Ziarnik, Wójt Gminy Frysztak. Wójt Frysztaka ufundował wszystkie nagrody w poszczególnych grupach wiekowych, a co więcej obserwował zawody i kibicował startującym. W czasie ceremonii zakończenia wręczył ufundowane przez siebie nagrody najlepszym zawodniczkom i zawodnikom w poszczególnych grupach startowych. Również tradycyjnie zawodnicy zostali serdecznie przyjęci przez gospodarza stoku, Pana Janusza Malikowskiego.
Pomimo znacznego ocieplenia stok ”Pod Dziedzicem” był wzorcowo przygotowany do zawodów. Dzięki temu pomimo „upału” (po raz pierwszy w historii Ligi temperatura w czasie zawodów wynosiła plus 12˚C) trasa wytrzymała przejazd 113 zawodniczek i zawodników z 7 klubów narciarskich z Podkarpacia i jednego z Małopolski (KS Gondola Krynica).
Zawody w Gogołowie objęte były patronatem i dofinansowane zostały ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego. Ligę wspiera finansowo także Polski Związek Narciarski. Patronat medialny sprawuje Polskie Radio Rzeszów oraz Gazeta Codzienna Nowiny.
Wyniki zawodów przyniosły sporo niespodzianek i nieoczekiwanych rezultatów. W najmłodszej grupie wiekowej przedszkolaki i „0” faworyt (zwyciężył w czterech dotychczasowych zawodach tegorocznej Ligi) Marlon Wróbel z KN Gondola Krynica zdobył tym razem medal brązowy. Zwyciężyła Oliwia Buśko z UKN Laworta Ustrzyki Dolne, która przejechała bezbłędnie trasę slalomu giganta w czasie 0:33,44 sek. Oliwia pokonała w swojej grupie wiekowej 3 zawodniczki i 5 zawodników.
W grupie 2 dzieci młodsze - dziewczynki tym razem wygrała Helena Karabanowska (UKN Laworta) z czasem 0:31,00. Jej zwycięstwo było niespodzianką, bo wbrew dotychczasowej tradycji – od początku tegorocznej Ligi wygrywała co drugie zawody, zmieniając się na najwyższym stopniu podium z Julią Stoińską z Gondoli – Helenka wygrała pod rząd dwa razy, a Julia była nieoczekiwanie dopiero czwarta.
W kolejnej grupie 3 dzieci młodsze – chłopcy niespodzianki nie było. Wygrał po raz czwarty z rzędu faworyt – Piotr Karabanowski, brat Helenki, oczywiście trenujący w tym samym klubie UKN Laworta. Piotruś uzyskał bardzo dobry czas 0:29,14 sek. Wszyscy konkurenci w jego grupie uzyskali czasy powyżej 0:31,00 sek.
W grupie 4 dzieci starsze – dziewczynki wygrała po raz trzeci Oliwia Wróbel (KN Gondola) z doskonałym czasem 0:28,18. Oliwia wróciła na najwyższy stopień podium po dłuższej (dwuzawodowej) nieobecności. Przez dwie kolejne edycje wygrywała jej konkurentka Inga Opalińska (UKN Laworta). Tym razem Oliwia pokonała Ingę o ... 0:00,23 sek.
Sensacją w grupie 5 dzieci starsze – chłopcy było zwycięstwo reprezentanta GMKS Strzelec Frysztak Michała Niemiec. Na „swoim” stoku Michał wykręcił czas 0:28,41 sek., pokonując faworyta, zwyciężającego w tej grupie w trzech poprzednich zawodach Bruno Łukaszyka (UKN Laworta) o 0:00,38 sek. Trzy kolejne miejsca w grupie 5 zajęli także reprezentanci klubu z Ustrzyk Dln. – Dawid Podkówka, Adam Steciuk i Olaf Zdziebko. O zaciętości rywalizacji w tej grupie wiekowej świadczy fakt, że cała piątka zawodników miała czasy bardzo zbliżone do siebie – wszyscy zmieścili się w niespełna 1 sek. (!)
W grupie 6 młodziczki po raz piąty wygrała faworytka - Iwona Bielecka (UKS Śródmieście Przemyśl). Sensacyjny był natomiast czas uzyskany przez Iwonę – 0:27,54 sek. Był to najlepszy czas zawodów wśród dziewcząt i kobiet i to uzyskany przez młodziczkę (!).
W grupie 7 młodzicy mieliśmy do czynienia z kolejną sensacją. Faworyt – Szymon Ziarnik (GMKS Strzelec Frysztak), triumfator trzech poprzednich zawodów, był tym razem dopiero czwarty. Wygrał reprezentant UKS Gwoździk Gwoźnica Dln. Bartłomiej Smela uzyskując czas 0:27,52 sek., lepszy od czasu Szymka o 0:00,68 sek. Również w tej grupie rywalizacja była zacięta – podobnie jak w grupie 5 w niespełna 1 sek. znalazło się pięciu zawodników.
W grupie 8 juniorki młodsze, wygrała po raz trzeci w bieżącym sezonie Gabriela Koluch (UKN Laworta) – 0:27,61.
Zaskoczeniem w grupie 9 juniorzy młodsi było drugie miejsce brata Gabrysi - Łukasza Kolucha, także reprezentanta klubu z Ustrzyk Dln. Łukasz, triumfator trzech poprzednich zawodów przegrał o 0:00,10 sek. z zwycięzcą grupy - Marcinem Bochniakiem (UKS Śródmieście). Czas Marcina – 0:26,36.
W grupie 10 juniorki I, pod nieobecność faworytki – Katarzyny Bućko (RKN Sport Partner Rzeszów), która zanotowała trzy zwycięstwa w poprzednich zawodach, wygrała po raz pierwszy z czasem 0:32,39 Katarzyna Brożek (UKS Gwoździk). Niestety była to jedyna zawodniczka startująca w tej grupie.
W kolejnej grupie – juniorzy I zaskoczenia nie było. Wygrał podobnie jak w trzech poprzednich zawodach brat Katarzyny – Łukasz Brożek. Łukasz uzyskał najlepszy czas zawodów – 0:25,65. Także w tej grupie w obrębie 1 sek. uplasowało się 5 zawodników.
W kolejnej grupie dziewcząt – gr. 12 juniorki II także startowała tylko jedna zawodniczka. Była nią Kinga Pięciak (UKS Gwoździk) – czas 0:30,12.
W grupie 13 juniorzy II, pod nieobecność trzykrotnego zwycięzcy poprzednich zawodów, kontuzjowanego Krystiana Nawojskiego (UKS HKN Rzeszów) wygrał Arkadiusz Rogoz (UKS Gwoździk), uzyskując czas 0:26,34.
W grupie 14 seniorki po raz trzeci wygrała Angelika Stoińska (KN Gondola) – 0:27,92. Konkurentka Angeliki z tego samego klubu - Małgorzata Sobolska - zajęła 2 miejsce, uzyskując czas gorszy jedynie o 0:00,09.
W grupie ostatniej – seniorzy, jak zwykle była ostra konkurencja. Wygrał jeden z faworytów – Martin Precek (KN Gondola) uzyskując czas 0:26,16. Nieoczekiwanie dopiero na 5 miejscu znalazł się drugi faworyt w grupie seniorów – Grzegorz Garncarski (GMKS Strzelec). Grzegorz, który uprzednio dwukrotnie wygrywał, przegrał tym razem nie tylko z Martinem, ale także ze swoim ojcem Józefem, nestorem narciarskiej rodziny Garncarskich z Frysztaka. W grupie seniorów także było „ciasno” w czołówce – drugi na mecie Zbigniew Probulski (KN Gondola) uzyskał czas gorszy od zwycięzcy o 0:00,15 sek. Na trzecim miejscu uplasował się Mariusz Tondera (UKS Gwoździk) z czasem gorszym od Martina o 0:00,39 sek.

Wyniki uzyskane przez zawodników GMKS Strzelec Frysztak w poszczególnych kategoriach wiekowych: