piątek, 18 lipca 2008

Historia

W latach 20 -tych utworzony został komitet, którego przewodniczącym został Józef Poręba, którego zadaniem było zorganizowanie sportowego życia Frysztaka. W ramach towarzystwa „Strzelec" chciano założyć amatorski klub sportowy. Ówczesny wójt Jan Maślanka, wyraził zgodę. Pusty plac miejski wyrównano w czynie społecznym, obok powstał drewniany budynek z szatnią i osobne strzelnica. Obiekt został od strony apteki i drogi ogrodzony drewnianym parkanem. Trzeba podkreślić, że jeszcze przed wojną był tu stół do tenisa stołowego. Na treningi piłkarskie, przeprowadzane w duchu wojskowym, przyjeżdżał instruktor dwa razy w miesiącu. Poza tym, młodzi chłopcy bez trenera doskonalili swoje umiejętności, bądź to na pastwiskach, bądź na płaskich terenach trawiastych nadających się do gry w piłkę. Do czasów wojny rozgrywane były tylko mecze towarzyskie z drużynami ze Strzyżowa, Niebylca, Raniżowa, Jasła, Krosna i Brzostka. Wyjazdy na mecze miały miejsce nawet o czwartej rano, ponieważ jedynym dostępnym środkiem były furmanki zaprzężone w konie.
Z tego okresu należy wspomnieć zawodników, którzy grali w tej drużynie, a byli to: Łabudziński Michał - bramkarz, Dubiel, Małecki Franciszek, Poręba Józef, Zając Józef, Zając Sławomir, Pelc Kazimierz, Skawiński Tadeusz, Milli Jan, Gałuszka Jan, Laskowski Mieczysław, Strzelbicki Józef, Jamróg Michał.
W czasie wojny na płycie boiska zostały postawione baraki i działalność klubu została zawieszona. Po wyzwoleniu do odbudowy życia sportowego zabrał się pracownik poczty, Jan Milli, który zawiązał drużynę sportową. Utworzony przez niego i zapaleńców Ludowy Zespół Sportowy szybko przywrócił do użytku obiekty sportowe zniszczone przez Niemców. Już w 1946 roku rozpoczęto zajęcia w sekcji piłki nożnej. Pieniądze na działalność zawodnicy wypracowywali sami. W tym celu organizowane były zabawy i festyny. Własnym nakładem sił i środków wyremontowany został budynek przy boisku, a płytę boiska odnowiono. Nie było ono co prawda imponujące: 72 x 39 metrów z polem karnym zmniejszonym do 14 metrów, dawało jednak sporo radości. Działacze tego okresu: Strzelbicki Józef, Michał Jamróg oraz Jan Dubiel z Szebni, który 2 razy w tygodniu przychodził na treningi, wprowadzili drużynę w cykl rozgrywek ligowych. Józef Jurasz, który przez wiele lat był bramkarzem prowadził zakład szewski. On też zaopatrywał drużynę w obuwie. Lata 50-te zaznaczyły się brakiem stałości składu drużyny. Młodzi chłopcy powoływani byli do wojska lub wyjeżdżali w poszukiwaniu pracy.
W latach siedemdziesiątych sprzedano boisko piłkarskie LZS-u Frysztak na którym stanęła Szkoła Podstawowa, a za otrzymane pieniądze zakupiono teren pod budowę obiektów sportowych, w tym boiska. Pierwsze boisko znajdowało się w miejscu dzisiejszych budynków GOSiR we Frysztaku gdzie odbywały się rozgrywki klasy „C”. Na początku lat osiemdziesiątych wybudowano obecne boisko usytuowane prostopadle do dawnego. Miało ono 96 m długości i 64,5 szerokości. Barwami klubowymi były i są dwa kolory: niebieski i biały.
Sponsorami, którzy w tych latach wspierali finansowo klub były:
1.) Urząd Gminy Frysztak
2.) Spółdzielnia Kółek Rolniczych we Frysztaku
3.) Gminna Spółdzielnia Samopomoc Chłopska we Frysztaku
4.) Rolnicza spółdzielnia Produkcyjna w Stępinie
5.) „Iglopol” Glinik Dolny
6.) „Polsport” Strzyżów
7.) Cegielnia Glinik Dolny
8.) Auto Service Strzyżów
Do zadań sponsorów należało między innymi: zakup sprzętu sportowego, a także wynajem samochodów , którymi zawodnicy dojeżdżali na spotkania wyjazdowe, turnieje itp. W celu pozyskiwania środków finansowych zarząd GMKS Frysztak zakupił autokar, który spełniał rolę transportową, jak również prowadził działalność gospodarczą. Z uzyskanych środków zdobytych z tej działalności zakupywano sprzęt dla zawodników, lub przeznaczano je na inne cele związane z drużyną.
W latach 1977-1981 w zarządzie zasiadali:
- Józef Grodecki – prezes
- Marcin Muszyński
- Józef Krok
- Jan Wnęk
- Józef Godek
Do kadry piłkarskiej trenowanej w latach siedemdziesiątych przez Zdzisława Urbanika i Wojciecha Piotrowskiego wchodzili:
Jan Wnęk, Marek Grela, Jurasz Roman, Leszek Jędrysik, Marian Jędziniak, Mularz Stanisław, Krzysztof Winiarski, Janusz Szaro, Zygmunt Mastej, Stanisław Wawrzkiewicz, Józef Łaba, Antoni Jeż, Jerzy Gałuszka, Zdzisław Kopeć, Roman Bernal, Wojciech Golowski (gracz Górnika Pruszków), Jerzy Stefanik, Zbigniew Dykas, Stanisław Kopeć, Andrzej Kopeć, Jan Karaś, Zbigniew Kulpiński, Wiesław Starzyk, Stefan Dłużeń.
W rozgrywkach piłkarskich klasy „C” drużyna Frysztacka rozgrywała mecze z drużynami: LZS Wiśniowa, LZS Kozłówek, LZS Siepietnica, LZS Czeluśnica, LZS Szebnie i wiele innych. W roku 1975 drużyna z Frysztaka zostaje zapisana do rozgrywek ligowych w podokręgu krośnieńskim do klasy „C”, w której grała przez rok. Następnie zespół zostaje zgłoszony do podokręgu rzeszowskiego, w którym rozpoczyna spotkania od najniższej klasy.
Rywalami LZS-u Frysztak w tej grupie były drużyny: LZS Niechobrz, LZS Wisłok Wiśniowa, LZS Beskid Grodzisko, LZS „Junak” Słocina, LZS „Iskra” Zgłobień, LZS Huragan Kozłówek, oraz LZS Zalesie. Drużyna prowadzona pod wodzą Zdzisława Urbanika i Wojciecha Piotrowskiego zajmuje środkowe miejsce tabeli z dorobkiem bramkowym 44 : 28, co kwalifikuje ja na drugim miejscu w zdobytych bramkach zaraz po Zalesiu. Zajęcie takiego miejsca świadczyć może o zgraniu zawodników ze sobą, jak również o dobrze prowadzonych treningach. Awans do klasy „B” wywalczył świetnie grający zespół z Zalesia, który nie pozostawił żadnych szans rywalom.

Tabela klasy „C” miała się następująco:
1. LZS Zalesie 14 23 : 5 54 - 17
2. LZS Huragan Kozłówek 14 21 : 7 39 - 20
3. LZS Niechobrz 14 20 : 8 38 - 23
4. LZS Frysztak 14 13 : 13 44 - 28
5. LZS Wisłok Wiśniowa 14 12 : 16 30 - 32
6. LZS Beskid Grodzisko 14 11 : 17 22 - 30
7. LZS „Junak” Słocina 14 4 : 24 20 - 65
8. LZS „Iskra” Zgłobień 14 4 : 24 17 - 53

W kolejnych latach zespół grał na równym poziomie, choć zdarzały się spadki formy zawodników. O tym fakcie może świadczy choćby zajęcie trzeciego miejsca od końca w roku 1978, przedostatniego w roku 1979. Spadek formy nie załamał jednak zawodników jak i trenerów, wręcz przeciwnie, zmobilizował i to do takiego stopnia, iż po wielu ciężkich treningach oraz pracy włożonej w zawodników następuje awans z klasy „C” do klasy „B”.
Dokonał tego Roman Jurasz - kiedyś grający we Frysztaku - i jego podopieczni w składzie:
Janusz Strzępek, Jerzy Zając, Wojciech Steczkowski, Janusz Góra, Piotr Grodecki, Witold Drak, Wacław Mocek, Roman Bernal, Andrzej Łętowski, Dariusz Mikrut, Marian Jedziniak, Jerzy Rutka, Lesław Irzyk, Antoni Tymczak, Jerzy Twardowski, Wiesław Szmyd,
Wiesław Głód, Zbigniew Sokołowski, Krzysztof Uchman, Wiesław Stefanik, Leszek Uchman, Janusz Garncarski, Błażej Sikora.
Nowy trener, niegdyś zawodnik prowadzonej przez siebie drużyny, umiał wydobyć z zawodników to co najlepsze i wywołać u nich takiego ducha walki, który zaowocował awansem. W zwycięskim sezonie podopieczni Romana Jurasza musieli się zmierzyć z takimi drużynami jak: LZS Gnojnica, Kosmos Klęczny, Iskra Zgłobień, Przybyszówka II, Asko Wielopole Skrz., Krzywa, Świlczanka Świlcza, Huragan Kozłówek, Padom Rudna Mała. Drużyna Frysztacka uzyskała awans w pięknym stylu, z bilansem bramkowym 54 strzelonych i tylko 15-u straconych. Taki bilans bramkowy może jedynie mówić o dokładnym i wszechstronnym przygotowaniu całej drużyny, zarówno obrońców, napastników, a także bramkarzy do tego sezonu.
Tak przygotowany zespół nie pozostawił cienia wątpliwości i żadnych nadziei pozostałym drużynom.
Końcowa tabela sezonu klasy „C” w roku 1983 przedstawiała się następująco.
1. LZS Strzelec Frysztak 18 30 : 6 54 - 15
2. LZS Gnojnica 18 26 : 10 49 - 38
3. LZS Świlczanka Świlcza 18 24 : 12 50 - 27
4. LZS Kosmos Klęczny 18 22 : 14 50 - 29
5. LZS Krzywa 18 21 : 15 43 - 32
6. LZS Asko Wielopole Skrz. 18 16 : 20 34 - 35
7. LZS Padom Rudna Mała 18 13 : 23 33 - 52
8. LZS Iskra Zgłobień 18 13 : 23 28 - 47
9. LZS Przybyszówka II 18 8 : 28 14 - 49
10.LZS Huragan Kozłówek 18 6 : 30 18 - 53
Z awansem jak się później okazało wiązały się pewne przepisy, które kluby miały wdrążyć w życie w okresie przerwy miedzy sezonami. Do tych przepisów należało: posiadanie wymiarowego boiska zgodnego z przepisami, by obok boiska była wolna przestrzeń oraz wolne miejsce do wybijania rzutów rożnych i szatnie dla gości i sędziów.
Radość zawodników, jak i całego zarządu, mogła trwać dłużej dzięki awansowi do klasy „A” dokonanemu przez tego samego trenera co w poprzednim sezonie, oraz temu samemu składowi kadry piłkarskiej: Janusz Strzępek, Jerzy Zając, Zbigniew Sokołowski, Janusz Garncarski, Wiesław Głód, Dariusz Mikrut, Wiesław Szmyd, Jerzy Rutka, Leszek Uchman i pozostali. Zespół z Frysztaka był na fali, a wcześniejszy sukces jaki osiągnęli tylko go podbudował, dodał nowych sił i wiary. Dobra passa nie opuszczała go ani na chwile i ostatecznie w zwycięskim sezonie 84 / 85 zajęli trzecie miejsce, a radość zawodników była tym większa, iż okazało się ze o klasę wyżej wchodzą trzy drużyny, a w tym i Frysztak. Frysztaccy chłopcy mogli ten sukces zawdzięczać wyłącznie sobie.
Dzięki ciężkiej pracy włożonej podczas treningów, rozgrywanym spotkaniom towarzyskim, zawodnicy doskonalili technikę, umiejętności, która zaowocowała podczas spotkań ligowych, a nowo nabyte umiejętności ujrzały światło dzienne.
Tabela końcowa sezonu 84 / 85 klasy „B” seniorów
1. KS Izolator II Boguchwała 22 39 : 5 85 - 15
2. LKS Czarni Czudec 22 36 : 8 50 - 19
3. LZS Strzelec Frysztak 22 30 : 14 50 - 37
4. LZS Motor Boguchwała 22 28 : 16
.......................................
12. LZS Hyżne 22 8 : 36 32 - 86
Ze zwycięskiej drużyny, która osiągnęła swą grą awans najpierw z „C” klasy do „B” , a chwile później do klasy „A”, odeszli Janusz Strzępek i Jerzy Zając. Wraz z nimi opuścili skład „Strzelca” Frysztak Witold Drak, Wacław Mocek, Dariusz Mikrut, Jerzy Rutka, Lesław Irzyk, Jerzy Twardowski, Antoni Tymczak, Zbigniew Sokołowski i Roman Bernal, oraz wielu innych znakomitych graczy.
Niewielu z nich jednak pozostało i grało do roku 1985.zaliczano do nich m.i.n. Janusza Górę, Andrzeja Łetowskiego, Mariana Jedziniaka, Wiesława Głód oraz Janusza Garncarskiego. Do nowo przybyłych można zaliczyć Krzysztofa Uchmana, Andrzeja Curyło, Wacława Król, Wiesława Godek, Janusza Szaro, Witolda Jasińskiego i Jana Wnęk.
Do końca pozostali w drużynie, a mianowicie do 1993 roku: Wiesław Szmyd, Dominik Zbigniew, Wiesław Frączek i Piotr Grodecki.
W latach dziewięćdziesiątych zmieniało się również miejsce trenera, który miał różny wpływ na losy swoich podopiecznych w rozgrywkach ligowych. W sezonie powrotnym ze spadku na stołku trenera zasiadł Wiesław Szmyd, były zawodnik drużyny, zastępując tym samym Janusza Jurasza.
W okresie od 1985-1991 z zarządu odeszli Zbigniew Dykas, Józef Krok, Jerzy Gałuszka, Józef Muszyński, a na ich miejsca przybyli: Leszek Mocek, Józef Kalisz, Danuta Jabłecka.
Tak wiec w zarządzie do roku 1991 zasiadali:
- Józef Kalisz - prezes
- Marcin Muszyński
- Edward Jurasz
- Jan Wnęk
- Danuta Jabłecka
Szereg wychowanków GMKS Frysztak występowało w wyższych klasach rozgrywkowych, gdzie umiejętności swoje podnosili tacy zawodnicy jak: Wojciech Golowski grający w Górniku Pszów (w latach siedemdziesiątych ), Krzysztof Winiarski i bracia Kulpińscy zawodnicy Glinika Gorlice oraz Roman Jurasz wchodzący w skład drużyn: Waltera, Resovii i Karpat Krosno i Krzysztof Cyran grający w III ligowej drużynie niemieckiej, Wacław Mocek grający w Karpatach Krosno ( lata osiemdziesiąte ), Wiesław Frączek zawodnik Kotwicy Kołobrzeg ( w latach osiemdziesiątych ), a także Krzysztof Uchman - Izolator Boguchwała i Śniadrwy Orzysz (końcówka lat osiemdziesiątych ) i Andrzej Uchman – Czarni Jasło ( początek lat dziewięćdziesiątych ).
Zawodnicy Strzelca Frysztak utrzymywali się w zwycięskiej „A” klasie do sezonu 1993-1994, w którym to o klasę niżej spadły dwie drużyny: Jedności Niechobrz i Strzeleca Frysztak. W sezonach pomiędzy awansem, a spadkiem, drużyna frysztacka zajmowała różne lokaty w tabelach.
Tabela końcowa sezonu 93 / 94 klasy „A” seniorów.
1. Błażowianka Błażowa 22 35 : 9 70 -19
2. Wisłok Wiśniowa 22 28 :16 50 -37
3. Pist Wolica Piaskowa 22 25 : 19 39 -32
......................................
11. Strzelec Frysztak 22 18 : 26 28 - 37
12. JednośćNiechobrz 22 17 : 27 31 - 4
Drużyna z Frysztaka nie wzięła sobie do serca tego niepowodzenia i zaraz na początku następnego sezonu postawiła sobie jeden, ale ważny cel, którym był powrót do zajmowanej uprzednio klasy. Niespodziankę jaką sprawili zawodnicy swoim trenerom i samym sobie była wielka. Cel, który był postawiony na samym początku został niespodziewanie osiągnięty, ku zaskoczeniu wszystkich. Nikt się nie spodziewał, że drużyna otrzęsie się tak szybko po porażce z wcześniejszego roku. Zaskoczenie ku temu było jeszcze większe.
Tabela końcowa sezonu 94 / 95 miała się następująco.
1. Strzelec Frysztak 22 34 56 - 29
2. Jedność Niechobrz 22 30 47 - 37
3. Tatyna Dylągówka 22 30 70 - 46
4. Orzeł Lubla 22 27 47 - 37
......................................
12. Novi Nosówka 22 12 31 - 43
W kolejnych latach tzn. 1995 - 98 zespół z Frysztaka nie zanotował na swoim koncie już znacznych sukcesów, ani żadnych spadków.
Skład drużyny zasilali tacy zawodnicy jak: Krzysztof Uchman, Zbigniew Dominik, Jacek Salamon, Hieronim Salamon, Wiesław Frączek, Maciej Wiśniowski, Dariusz Tyburski, Tomasz Szymkowicz, Wiesław Zięba, Dawid Kozik, Grzegorz Błoniarz, Tomasz Błoniarz, Wiesław Szmyd, Michał i Marcin Piluł, Grzegorz Lorenc, Adam Skórka, Mariusz Rogala, Marcin Skotarski, Piotr Szczypta, Piotr Lubaś,
Daniel Szerląg, Paweł Binkowicz, Krzysztof Winiarski, Andrzej Szczypta, Wojciech Jurasz.
Zespół grał przeciętnie, a już na pewno nie tak jakby chcieli tego trenerzy, kibice, którzy przyzwyczajeni do miłych niespodzianek w poprzednich latach nie doczekali się żadnej. W tych latach również próbowano różnego rodzaju manewrów w celu poprawienia gry zespołu, ale żaden z nich nie przyniósł rezultatu. Do takich działań należała między innymi coroczna zmiana stanowiska trenera, które to zajmował najpierw Roman Gogosz, a w kolejnych latach: Wojciech Hejnar i Mieczysław Tomkiewicz. Strzelec Frysztak zajmował wtedy kolejno w sezonie 95 / 96 wysokie drugie miejsce, w sezonie 96 / 97 i 97 / 98 dziewiąte, natomiast w sezonie 98 / 99 ósme, a tabela wówczas wyglądała następująco:
Tabela końcowa sezonu 98 / 99
1. Jedność Niechobrz 22 51 62 - 22
2. Błażowianka Błażowa 22 47 47 - 30
3. Pogórze Wilopole Skrz. 22 44 49 - 33
4. Herman Hermanowa 22 39 47 - 32
5. Crasnovia Krasne 22 37 52 - 29
............................
8. Strzelec Frysztak 22 28 45 - 35
W ciągu wszystkich lat prowadzono pracę z młodzieżą. Pod koniec lat osiemdziesiątych rozpoczęte zostało szkolenie grup młodzieżowych w kategoriach: trampkarzy młodszych, juniorów młodszych i juniorów.
W sezonie 1985-1986 zostały zgłoszone drużyny juniorów do rozgrywek klasy wojewódzkiej, w której występują do chwili obecnej. Drużyna była wówczas prowadzona przez trenera Roman Bernera. Natomiast w sezonie 1993-94 do rozgrywek ligi okręgowej zostaje zgłoszona drużyna trampkarzy starszych prowadzona przez Leszka Jędrysika. W okresie od:
1991-93 roku w skład zarządu wchodzili:
- Zbigniew Wnęk – pełniący funkcje prezesa
- Marcin Muszyński
- Józef Muszyński
- Stanisław Tokarski
- Leszek Mocek
- Jerzy Grodecki
- Jan Jurasz
1994-95 roku w skład zarządu wchodzili:
- Józef Kalisz – pełniący funkcje prezesa
- Józef Godek
- Jerzy Gałuszka
- Józef Muszyński
- Jan Wnęk
- Zbigniew Wnęk
- Leszek Mocek
- Wojciech Arciszewski
Z zarządu z lat 94 / 95 odeszli: Józef Kalisz, Józef Godek, Józef Muszyński, Zbigniew Wnęk, Wojciech Arciszewski. Ze starego składu pozostali jedynie: Leszek Mocek, Jerzy Gałuszka i Jan Wnęk, a do nowych twarzy należeli: Marcin Muszyński, Marcin Pieczka, Wacław Salamon, Wiesław Wiśniowski, Janusz Krępa, oraz Leszek Wójcik i Edward Jurasz.
W latach 1999-2001 drużyna pod wodzą Mieczysława Tomkiewicza z powodzeniem występuje w klasie A zajmując czołowe lokaty, ocierając się o awans do klasy okręgowej. Najbliżej awansu drużyna Strzelca jest w sezonie 2000/2001 kiedy to zajmuje 2 miejsce za rewelacyjną wówczas drużyną Hermana Hermanowa.
Cd. historii lata 2002-2005 zostanie wkrótce uzupełniona.
Tenis stołowy
Klub sportowy GMKS Frysztak obok prowadzenia sekcji piłki nożnej, prowadzi również dobrze rozwinięta sekcje tenisa stołowego, która powstała na początku lat siedemdziesiątych. Brak środków finansowych spowodował, że w połowie tych lat LZS Frysztak musi ją zlikwidować. Mimo to działacze aby nie zaprzepaścić dotychczasowego dorobku utworzyli ligę gminnego tenisa stołowego. Rozgrywki odbywały się w istniejących Klubach „ Rolnika” , „Ruch” w Stępinie, Cieszynie, Pułankach, Gliniku Średnim i Gogołowie. Liga ta cieszyła się dużym powodzeniem, w której udział brało osiem drużyn w stałym systemie rozgrywek. Turnieje o mistrzostwo gminy gromadziło około stu zawodników/ czek.
Do czołowej grupy w tym okresie należeli: Jerzy Twardowski, Józef Stanisław, Lucjan Godek, Jan i Władysława Wnęk, Jerzy Czech, Zbigniew Sokołowski. Prezesem LZS-u w tym okresie był Piotr Łaba, a w jego skład wchodzili: Jan Mili, Zdzisław Urbanik, Jerzy Gałuszka. Wymóg statusowy w tych latach doprowadził do założenia drużyny tenisa stołowego i zgłoszenie do rozgrywek w ROZTS. Początkową kadrę w latach 1977-1979 stanowili: Władysława Wnęk, Józef Godek, Stanisław Godek, Jerzy Twardowski, Leszek Mocek, Piotr Górka, Jerzy Zając. Treningi zawodników sekcji tenisa stołowego odbywały się w „Domu kultury” w Twierdzy, a prowadzili je instruktorzy: Józef Godek, Leszek Mocek. Od tego momentu zaczynają się znaczące sukcesy frysztackiej młodzieży.
W roku 1980 Jerzy Zając zdobywa mistrzostwo województwa w kategorii juniorów, a aż czterech zawodników reprezentowało województwo na zawodach strefowych. Rok później drużyna juniorów w składzie: Jacek Sokołowski, Jerzy Zając, Grzegorz Rozkosz zajmuje dziesiąte miejsce w Polsce, a na mistrzostwach Polski LZS Jacek Sokołowski z Mariolą Ciepielą z LZS-u Szebnie zdobywa brązowy medal, a indywidualnie szóste miejsce. W sezonie 1981/82 drużyna w składzie: Jerzy Twardowski, Jerzy Zając, Jacek i Zbigniew Sokołowscy, a także Jerzy Górka w eliminacjach do II Ligi dotarła do finału gdzie uległa AZS Lublin. Spore osiągnięcia odnosiły również zawodniczki: Anna Pelc i Elżbieta Dykas.
W dwa lata później od zdobycia mistrzostwa województwa przez Jerzego Zająca część zawodników młodzieżowych zostaje przekazana do MKS- u Iglopol Frysztak ( filia Strzelca). Pozostali zawodnicy, którzy pozostali w Strzelcu, a należeli do nich to Zbigniew i Jacek Sokołowscy, Piotr Górka, Rozkosz Grzegorz, Bieszczad Stanisław Zdzisław Szynal, Józef Majewski, Grzegorz i Paweł Stadniccy, Krzysztof Paściok reprezentowali w latach 1982/92 GMKS Strzelec w rozgrywkach III ligi, jednocześnie odnosząc wiele sukcesów na różnego rodzaju turniejach wojewódzkich, strefowych i ogólnopolskich. W 1993 roku drużyna w składzie: Tomasz Garncarski, Jurek Gałuszka, Robert Rec, Jerzy Górka uzyskuje awans do II ligi, w której bez przerwy występuje do roku 1998. Do innych osiągnięć należy zdobycie tytułu mistrzostwa województwa przez Jacka Gałuszkę i pary Jacek Gałuszka - Tomasz Garncarski w sezonie 1993/94. Sezon później zdobycie wicemistrzostwa województwa przez Garncarskiego i brązowy medal Gałuszki. W tym samym czasie zdobyty zostaje również drużynowy puchar województwa rzeszowskiego.
Wszystkie te sukcesy zdobyte indywidualnie przez zawodników jak i drużynowo zostały okupione ciężką i ogromną pracą włożoną przez trenerów i szkoleniowców. Zawodnicy brali udział w 42 turniejach wojewódzkich, w 7 turniejach strefowych, 2 starty ogólnopolskie, w 40 turniejach wewnętrznych, 10 meczach sparingowych i blisko 1000 treningów. Dobra praca z grupą młodzików oraz kadetów zaowocowała zdobyciem mistrzostwa wojewódzkiego kadetek przez: Annę Stasiowską, a także wiele czołowych lokat w kategoriach młodzików oraz kadetów w turniejach wojewódzkich i strefowych.
Imprezy
Zarząd GMKS-u Strzelec Frysztak obok prowadzenia działalności typowo sportowej, organizuje również szereg atrakcyjnych imprez wspólnie z innymi organizacjami z województw takimi jak: OZS, TKKF, Rada Wojewódzka Zrzeszenia Ludowego.
Do imprez należały: Inauguracja obchodów dnia olimpijczyka z udziałem znanych sportowców takich jak: Jan Domarski, Grzegorz Lato, Popowicz i inni, wojewódzkie inauguracje, oraz strefowe igrzyska Ludowych Zespołów Sportowych. Szereg turniejów piłkarskich o zasięgu wojewódzkim oraz ogólnopolskim, takich jak: Piłkarska Kadra Czeka, Turnieje Kazimierza Deyny, Turnieje Coca-Coli. Szereg turniejów z udziałem drużyn zagranicznych ze Słowacji, Węgier i Ukrainy.
Wspólnie z PW „WENTA” organizowano szereg imprez o charakterze sportowo- rekreacyjnym z różnego rodzaju okazji np. Dni Frysztaka.
W imprezach takich brało szereg znanych i lubianych zarówno przez młodzież jak i starsze pokolenia zespołów i piosenkarzy jak: Czerwone Gitary, Majka Jeżowska, Krzysztof Krawczyk, Omen Band, i wiele innych, które gromadziły na obiekcie sportowym wielotysięczną publiczność.
Drużyna oldboyów GMKS- u Frysztak uczestniczy w rozgrywkach ligi halowej z udziałem takich drużyn jak: Kolbuszowianka, Wisłoka Dębica, Radio Taxi Rzeszów, Rzeszowiak Rzeszów, Czuwaj Przemyśl i wiele innych.
Od kilku lat organizowane są turnieje szachowe o tytuł gminy. Celem tych turniejów jest popularyzacja sportu szachowego w środowisku wiejskim, a uczestniczyć w nim mogą wszyscy.

0 komentarze:

Prześlij komentarz